loader image

TEKA PURO ÜRETİM VE TİCARET A.Ş.

Teka Puro olarak 20 yılı aşkın süredir İstanbul Tuzla‘daki fabrikamızda puro ve sigarillo üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz.

5 adet markamız ve yüzlerce çalışanımız ile birlikte ürettiğimiz ürünler, tütün mamullerinin satışının yapıldığı noktalarda tüketicilere sunulmaktadır.

Tarihçe

TEKEL firması puro ve sigarillo üretimine 1933 yılında başladı. Uzun yıllar ürettiği kaliteli ürünleri ile Türkiye’ de puro pazarının oluşması ve gelişmesini sağladı.

2001 yılında Küba devlet başkanı Fidel Castro’ nun girişimleri ile Türkiye’nin 2. puro fabrikası TEKA PURO kuruldu. Bu proje kapsamında Küba’dan uzman bir ekip Türkiye’ ye geldi ve Küba ‘know how’ ını aktarmak için kritik pozisyonlarda görev aldı.

2005 yılında Türk devleti tarafından bu iki fabrika birleştirilerek TEKA PURO firması altında özelleştirildi ve satın alındı.  TEKA PURO yaptığı yeni yatırımlar ile üretim hatlarını modernize etti. Bünyesinde bulunan Kübalı uzmanlar ile birlikte geleneksel Küba purosu ile modern üretim teknolojilerini birleştirerek yüksek kalitede ürün elde etmeyi başardı. Teka Puro elde ettiği tecrübeyi kullanarak üretim gamına sarmalık kıyılmış, nargilelik ve pipoluk tütün mamüllerini ekledi.

Yaptığı partnerlik anlaşması ile dünyanın en büyük puro, sigarillo ve pipoluk tütün mamülü üreticisi olan Scandinavian Tobacco Group  firmasının markalarının, Türkiye deki üretim ve satışını üstlendi.

Kilometre Taşları

1933

Teka Puro’nun kurucu firmalarından TEKEL, Türkiye’ de ilk puro imalatına başlandı

1997

Fidel Castro ile Türkiye’ de puro fabrikası için antlaşma yapıldı.

2001

Teka Puro fabrikası açıldı.

2005

İki fabrika birleştirilerek Teka Puro altında özelleştirildi.

2008

Pipoluk ve sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretim lisansı alındı.

2011

Avrupa Birliğine ilk ihracat yapıldı.

2018

STG markalarının üretimi ve satışına başlandı.

2019

Nargile tütünü üretim lisansı alındı.

18 yaşından büyük müsünüz? Yasal gereklilikler nedeniyle web sitemizi görüntülemek için yaşınızı doğrulamanız gerekir.